Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiren Besinler

Kış aylarında değişen hava koşulları bünyemizi alt üst ederken, hastalıkları da beraberinde getiriyor. Hastalıklara karşı daha dirençli olabilmenin yolu ise bağışıklık sistemini korumaktan geçiyor.

Bunun için de bağışıklık sistemini güçlü tutacak besinlere ağırlık vermek şart. Bağışıklık sistemi için doğal güçlendirici özelliğine sahip besinleri bol bol tüketerek hem daha zinde bir bedene sahip olur, hem de hastalıklara karşı daha dayanıklı olabiliriz.

Yeşil yapraklı sebzeler

Brüksel lahanası, lahana, karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler virüslere karşı adeta bir kalkan görevi görüyor. İçeriğindeki beta karoten ile bağışıklık sisteminizi koruyan bu tür sebzeleri bol bol tüketmenizde fayda var.

Sarımsak

Bağışıklık sistemi denince bir numaralı besin şüphesiz sarımsak. Antibakteriyel özelliğe sahip olan sarımsak, hastalıklara karşı oldukça etkili doğal bir ilaç.

C vitamini

Gribe ve pek çok hastalığa faydası olan C vitamini, bağışıklık sistemini güçlü tutmada da önemli bir yere sahip. Limon, portakal, greyfurt , çilek gibi C vitamini içeren meyveler tüketerek gribe karşı kendinizi koruma altına alabilirsiniz.

Bitkisel destek: Zencefil ve Zerdeçal

Bitkiler arasında zencefil ve zerdeçal her zaman bir adım öne çıkıyor. Toksinlerin dışarı atılmasını sağladıkları gibi vücudu enfeksiyonlara karşı koruyorlar. Zencefil, limon ve bal ile hazırlayacağınız bir çay, bir anda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Mantar

Protein değeri bakımından et ile eşdeğer olan mantar, beyaz kan hücrelerinin artmasında büyük rol oynuyor. Son derece faydalı olan bu sebzeyi sıkça tüketmenizi öneririz.

Köklü sebzeler

A vitamini ve beta karoten yönünden zengin olan köklü besinler ise bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Bunların başında gelen havuç, balkabağı, tatlı patates gibi gıdaları bol bol tüketmeye özen gösterin.

Probiyotikler

Bağırsak sistemini dengede tutan probiyotikler, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Probiyotiklere en iyi örnek kefirdir.

 

Sizden yorum almak bizi mutlu edecektir.

Yorum Yap

FarkaBak
Register New Account
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Karşılatır
0