Markette Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Market alışverişi yaparken genelde satın aldığınız şeylerin birçoğu, markete giderken aklınızda olmayan ürünler olabilir. Yada diğer gözden kaçırdığınız birşeylerde olabilir…

  1. Taze & Donmuş Meyve-Sebze

Manav reyonları genelde marketlerin girişinde yer alıyor. Çünkü taze sebze ve meyvelerin parlak renkleri moralinizi yerine getirip sizi daha fazla alışveriş yapma isteğine yönlendiriyor. Bu yüzden ön tarafa konulan ürünler bazı marketlerde sokaktada yer almaktadır.Zaten kimyasal ilaçlarla yeterince zararlı hale gelen sebzeler meyveler dışarıda beklerken bir de yoldan geçen arabaların egzoz dumanını ve dışarının tozunu biriktirir üzerinde.Bizim için tercih iç kısımda olan yerlerden alışveriş yapmak önemlidir.

Taze meyve ve sebze almak tabiki bir maliyet oluşturur.Ancak bütçenizi düşünerek hareket etmek durumundaysanız donmuş ürünleride alabilirsiniz.Taze ve donmuş arasında besleyicilik, vitamin, protein vs. konusunda hiçbir fark yoktur.Doktor Mehmet Öz’e göre, vitaminler ve diğer besleyici enzimler donma durumunda ortadan kaybolmaz.

2. Ürünlerin Son Kullanma Tarihi

Marketten alışveriş yaparken mutlaka almak üzere olduğunuz ürünlerin son kullanma tarihlerine bakın. Raf görevlileri özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi çabuk bozulan ürünlerin son kullanma tarihleri yakın olanları raflarda öne tarafa koymaktadır. Ve bu ürünlere genelde indirim yaparak tüketmeye çalışırlar. Miktarları tüketebileceğinizden fazlaysa ve atmak zorunda kalacağınız ürünlere para vermeyin.

3. Göz Hizasındaki Ürünler

Bu bir pazarlama tekniğidir. Göz hizanıza ya da hemen altına en pahalı ürünler yerleştirilir. En uygun fiyatlılar ise en alt reyonda yeralır. İnsanlar genelde eğilmekten üşendiği veya göremedikleri için hemen kolayda olan pahalı ürünü alırlar. Bu yüzden bir dahaki sefere ürün yerleşimine dikkat ederek reyonu iyice tarayın.

4. Belli Markalar

Hep aynı ürün markalarını almak, diğer markaları gözardı etmek ve aynı markete gitmek size daha fazla para harcatabilir. Bazı zamanlarda farklı marketlere gitmek, broşürlerini incelemek ve fiyatlarını  kıyaslamak size hem zaman hemde para kazandırır. Bir marka ürünün adını bildiğiniz için diğer ürünlerinide size 2 katı fiyata satabiliyor olabilir.Bunu da aklınızda tutmalısınız.

5. Açken Alışveriş Yapmak

Açken kesinlikle alışveriş yapmayın. Beynin daha dinç olduğu zamanlarda markete giderseniz, yağlı yiyeceklere ve kolayca yenebilicek abur cubura daha az ilgi gösterirsiniz. Böylelikle listenize sadık kalmış olursunuz.

6. Yavaş Müzik Dinlemek

Araştırmalara göre, tüketiciler yavaş müzik çalan mağazalarda gevşeyerek daha fazla vakit geçirildiğini gösteriyor. Ve zaman geçtikçe de mağazadan daha çok ürün (gerekli-gereksiz) almanıza neden olur. Bundan dolayı kendi müziğinizi dinlemeli yada bu algıya düşmemelisiniz.

7. Büyük Sepet

Aldığınız market arabasını doldurmak eğer bütçenizi aşıyorsa, o halde küçük sepet almalısınız. Araştırmalara göre büyük araba ile gezenler daha çok ürün almaya eğilimli oluyorlar. Bazen 1-2 kalem almak için gittiniz marketten dolu sepetle çıkmış oluyoruz. Bunun nedeni de özel tasarlanmış arabalar ve sepetlerdir.

8. Küsüratlı Fiyatlar

4,95 TL ve 9,99 TL gibi küsüratlı fiyatlar gördüğünüz bu sizi aldatıp daha kolay satın almanızı sağlamak için oluşturulduğunu bilmelisiniz. Küsüratlar sayesinde üsteki rakama yakın olsada, siz alt rakamdan algısına düşerek ucuza aldığınızı düşünürsünüz. Bu genelde çoğu marketin yaptığı fiyat stratejisidir.

9. Yanınızda Poşet, File Ya Da Çanta Almak

Hepimiz artık biliyoruz gündem olan poşetlerin paralı olduğu konusunu. Şuan heryerde 0,25 TL olan poşetlerden almak yerine mutlaka yanımızda file, çanta veya benzeri sağlam yeni moda kenevirden oluşan torbalar bulundurmalıyız ki birde poşete ödeme yapmayalım.

10. Sitemizden Fiyat Kontrolü Yapmak

Sitemiz size ekonomik açıdan destek olmak, ürün fiyatlarını kıyaslamak için tasarlandı. Evden alışverişe gitmeden önce hangi ürünü nereden almanız gerektiğini buna göre listenizi oluşturmanızı sağlar. Diğer bir yöntem ise bir marketten ürün alırken acaba uygun fiyatlı bir alışveriş olup olmadığını ürünü diğer marketlerde ki fiyatlarını görerek karar vermenize yardımcı olacaktır.

 

Bilinçli, ekonomik, iyi bir alışveriş dileriz.

Sizden yorum almak bizi mutlu edecektir.

Yorum Yap

FarkaBak
Register New Account
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Karşılatır
0